بی خوابی درمان بی خوابی قرص خواب دیازپام لورازپام آلپرازولام

بی خوابی

بی خوابی یکی از مشکلاتی است که افراد زیادی گرفتار آن می باشند، بی خوابی و کم خوابی می تواند سبب بروز مشکلات اساسی برای بدن شود. (دیازپام لورازپام آلپرازولام)

بنا بر گزارش های منتشر شده طی سال های گذشته مصرف قرص های خواب و آرام بخش از قبیل دیازپام، لورازپام، آلپرازولام و غیره به طور قابل توجه ای افزایش یافته اند که بیانگر آن است که افراد زیادی با مشکل بی خوابی مواجه می باشند.

بی خوابی به طرق مختلف جسم و روان انسان را تخریب می کند و شانس ابتلا به بسیاری از بیماری ها را افزایش می دهد که در زیر به چند مورد اشاره می کنم: (تگها: دیازپام لورازپام آلپرازولام)

بی خوابی سبب کاهش توان ذهن و حافظه شده و فردی که به بی خوابی مبتلاست مرتبا دچار فراموشی می گردد.

بی خوابی سبب افزایش استرس، بی قراری و خشونت می شود.

بی خوابی باعث کاهش سرعت عکس العمل مناسب حین رانندگی و افزایش خطر تصادفات می گردد.

بی خوابی باعث افزایش وزن در افراد چاق و لاغری بیشتر در افراد سبک وزن می شود.

بی خوابی اگر مزمن و طولانی شود شانس ابتلا به بیماری هایی از قبیل فشار خون، دیابت، مشکلات قلب و عروق را به میزان قابل توجهی افزابش می دهد.

بی خوابی باعث ناتوانی جنسی هم در آقایان و هم در بانوان می شود، تحقیقات نشان می دهند میزان هورمون های جنسی از قبیل تستسترون در افرادی که دچار کم خوابی هستند کمتر از سایرین است.

طی تحقیقی که بروی 10000 نفر در سال 2007 در آمریکا انجام شد، مشاهده گردید افرادی که دچار بی خوابی و یا کم خوابی هستند 5 برابر بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به افسردگی می باشند.

اگر خواب کافی نداشته باشید هورمون کورتیزول که نام دیگر آن هورمون استرس است بیشتر در بدنتان ترشح می شود و سبب تخریب پوست و افزایش ریزش موها می گردد.

همچنین هنگام خواب هورمون رشد(Growth Hormone) در خون آزاد می شود و اگر خواب کافی نداشته باشید میزان این هورمون کاهش می یابد و بازسازی و ترمیم اندام های بدن از جمله پوست با سرعت کمتری صورت می گیرد.

قبل از اینکه به بررسی علل بی خوابی و نحوه درمان بی خوابی بپردازیم نکاتی را جهت بهبود کیفیت خواب برای شما می نویسم:

1. سعی کنید هر شب ساعت مشخصی به رختخواب بروید، با این کار ذهن و ساعت خواب بدنتان را تنظیم می کنید.

2. قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید، آب گرم باعث آرامسازی عضلات و سیستم اعصاب مرکزی می شود.

3. بعد از ساعت 4 بعد از ظهر از نوشیدن چای، قهوه، الکل و خوردن شکلات و سایر مواد و نوشیدنی های محرک خودداری کنید.

4. شام را سبک، کم نمک و با فاصله حداقل 2 ساعت از زمان خواب میل کنید.

5. بهترین دما برای خوابیدن 20 الی 25 درجه سانتی گراد است، دمای اتاق خواب خود را بر این اساس تنظیم کنید.

6. از انجام فعالیت های سنگین بدنی 4 ساعت قبل از زمان خواب خودداری کنید.

7. نوشیدن دم کرده سنبل الطیب و چای بابونه کمک به بهبود خواب می کنند، البته نباید در مصرف آن ها افراط کنید.

8. هنگام خواب کلیه لوازم الکترونیکی از قبیل لپ تاپ، تلویزیون، گوشی مویایل و غیره را خاموش کنید.

علل بی خوابی چیست؟

معمولا بی خوابی ابتدا با خواب سبک و بی کیفیت و یا بیدار شدن هنگام خواب شبانه آغاز شده و به مرور زمان به مرحله ای می رسد که خوابیدن(به خواب رفتن) برای فرد مشکل می شود، در این حالت بدن خسته و نیاز به استراحت و خواب دارد اما ذهن کماکان فعال بوده و اجازه نمی دهد فرد به خواب عمیق فرو رود. 

بی‌خوابی یعنی بدن دارای مقدار کافی از عناصری نمی باشد که به آرام‌سازی سیستم اعصاب مرکزی، ذهن و عضلات کمک می کنند مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم، روی و غیره و یا دارای بار اضافی از مواد معدنی است که محرک سیستم اعصاب و ذهن بوده مانند آهن، مس، منگنز و غیره و در نتیجه فرد نمی‌تواند به حالت استراحت و خواب فرو رود و افکار مختلف هنگام خواب به ذهن او هجوم می آورند، جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا مقاله مواد معدنی و نقش آن ها در بدن را مطالعه نمایید.

نیاز بدن به خواب:

بیشتر پردازش های فکری شب ها اتفاق می افتد. به دلیل تعداد مشغله های فکری در روز، تمرکز کافی برای انجام کامل پردازش ها وجود ندارد، ذهن این پردازش ها را به هنگام خواب کامل می کند. احتمالاً این اتفاق برای شما رخ داده که ذهنتان مسئله و مشکلی را که غیر قابل حل بنظر می رسیده به هنگام شب و خوابیدن حل نموده است و یا احساس بدی را که درباره موضوعی در طی روز داشته اید بعد از خواب شبانه و در روز بعد اثری از آن باقی نمانده است، بنابراین اگر به خودتان زمان کافی برای خواب و استراحت ندهید نه تنها از لحاظ فیزیکی بلکه از لحاظ فکری و احساسی نیز دچار آسیب خواهید شد.

همچنین خواب کافی سبب تقویت حافظه و ماندگاری بیشتر آنچه که در طی روز آموخته اید می شود، آموخته های روز، طی خواب شبانه از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت انتقال می یابند و اگر زمان کافی به خواب شبانه اختصاص ندهید ممکن است بخشی از آنچه که سعی داشته اید در طی روز به حافظه خود بسپارید به دست فراموشی سپرده شود.

برای محصلین، دانشجویان و اشخاصی که در حال یادگیری می باشند داشتن خواب کافی شبانه الزامی است.

خواب لازمه هر نوع بهبودی است. فرد طی روز از سیستم اعصاب سمپاتیک خود استفاده می کند که باعث صرف انرژی و خستگی بدن شده، این سیستم با سیستم اعصاب پاراسمپاتیک تنظیم و متعادل می شود، که وظیفه آن بازسازی بدن و باز یافت انرژی است، سیستم اعصاب پاراسمپانیک معمولاً در هنگام خواب و استراحت عمل می کند، به همین دلیل زمان خوابیدن را زمان تعمیر و نگهداری بدن می نامند، چنانچه شما خواب کافی نداشته باشید راندمان فیزیکی و ذهنی شما دچار مشکل می شود و بیماری ها دیرتر بهبود می یابند چون زمان کافی برای ترمیم بافت های آسیب دیده وجود ندارد. همچنین کم خوابی سبب می شود بدن فرصت کافی برای ترمیم پوست و تولید کلاژن را نداشته و تاثیر مستقیم بر افزایش چین و چروک های پوست می گذارد.

بازسازی و پاکسازی بدن هنگام خواب انجام می شود. دفع سموم از بدن هنگام شب زمانی که بدن در حال استراحت است صورت می گیرد، اگر شما از خواب کافی برخوردار نباشید سموم به طور کامل از طریق کبد و صفرا دفع نمی گردند و به مرور زمان در بافت های مختلف بدنتان رسوب می کنند که این مسئله می تواند به رسوب چربی ها و سایر مواد در رگ ها دامن بزند و سبب بروز انواع بیماری ها از ناراحتی های قلب و عروق گرفته تا کبد چرب گردد. برخی از تحقیقات نشان می دهند کسانی که به میزان کافی خواب شبانه ندارند 25% بیش از سایرین به بیماری های قلبی مبتلا می شوند.

اهمیت خواب دیدن. خواب دیدن تنها منحصر به انسان نیست در بسیاری از حیوانات نیز این پدیده وجود دارد، رویاها می توانند پردازش وقایع گذشته و یا مرور اتفاقات روزانه باشند، در بیشتر مردم خواب دیدن به نوعی باعث پردازش عمیق تر اطلاعات دریافت شده در روز می گردد، البته برخی از رویاها و کابوس ها می توانند ناشی از پر خوری و یا وجود برخی از مشکلات جسمی باشند. اگر کسی به اندازه کافی نخوابد، پروسه رویا دیدن دچار اختلال و در نتیجه اثرات بدی روی وضعیت روانی وی می گذارد. این نیز دلیلی دیگر که چرا خواب کافی تا این حد برای هر کس مهم است.

بدن ما به 8 الی 9 ساعت خواب واقعی نیاز دارد، استراحت کردن در حالت بیداری خواب محسوب نمی شود، بهترین زمان برای خوابیدن شب بین ساعت 9 الی 11 می باشد.

بعضی از تحقیقات نشان می دهند یک چرت روزانه به مدت حداقل 26 دقیقه طی ظهر باعث افزایش انرژی و راندمان بدنی می شود.

درمان بی خوابی:

به اعتقاد من برای درمان بی خوابی نباید از قرص های شیمیایی خواب آور از جمله دیازپام، لورازپام، آلپرازولام و غیره استفاده شود، هیچ کدام از آن ها تنظیم کننده بدن و درمان کننده مشکل بی خوابی نمی باشند و فقط به طور مصنوعی و با تاثیر بر سیستم اعصاب مرکزی تا زمانی که از آنها استفاده می کنید موثرند، همچنین به مرور زمان بدن به آن ها عادت کرده و از اثر بخشی آن ها کاسته می شود و نیاز است فرد دوز مصرف خود را افزایش دهد.

استفاده از قرص های خواب از قبیل دیازپام، لورازپام، آلپرازولام برای کوتاه مدت بلامانع است مثلا برای شخصی که بعد از عمل جراحی نیاز به خواب و استراحت و ماندن زمان بیشتری در بستر دارد. استفاده از قرص خواب برای طولانی مدت به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

با انجام آزمایشات خون و بررسی وضعیت متابولیزم و میزان عناصر معدنی در بدن و تنظیم آن ها با برنامه غذایی و تجویز مکمل های غذایی مناسب و گاها استفاده از گیاهانی که خواص آرامبخش دارند مشکل بی خوابی براحتی قابل درمان است و در حقیقت این نوع درمان بدن را تنظیم و چرخه خواب را به حالت طبیعی بر می گرداند.

جهت کسب اطلاعات درباره چگونگی آغاز درمان با ما به صفحه آغاز درمان مراجعه کنید.

نویسنده دکتر دانیال نصیرزاده

گیاهان خواب آور درمان بی خوابی با گیاهان دارویی و یا استفاده از قرص دیازپام لورازپام آلپرازولام اگزازپام بی خوابی اگر درمان نشود می تواند سبب بروز بسیاری از مشکلات عصبی، حافظه و حتی رفتاری شود بی خوابی یک علامت بسیار جدی است که باید علت آن ریشه یابی شود و نباید بی خوابی با استفاده از قرص های دیازپام لورازپام آلپرازولام کنترل شود بلکه علت و یا علل بی خوابی باید ریشه یابی شوند لیست قرص های خواب دیازپام لورازپام آلپرازولام سیستم اعصاب مرکزی زمان خوابیدن میزان خواب برای بزرگسالان 8 ساعت است و برای نوجوانان بیشتر