سونا درمانی و فواید آن

سونا درمانی

با توجه به آلودکی محیط زیست از آلودگی هوا گرفته تا مواد غذایی نیاز است انسان به طریقی به بدن خود کمک کند تا سموم و فلزات سمی که از طرق مختلف بطور روزانه وارد بدن می شوند دفع گردند.

بدیهی است چنانچه میزان سموم و فلزات سمی در بدن افزایش یابند سبب بروز انواع بیماری از سنگ کلیه گرفته تا انواع سرطان می گردند.

سونا درمانی یکی از روش های بی خطری است که می تواند بدن را در دفع مواد زاید یاری دهد و بعد از کلیه ها و کبد پوست سومین عضو بدن برای دفع مواد زاید است.

فرایند تعرق به آرامی و بدون خطر به خارج شدن فلزات سنگین، مواد شیمیایی و سایر سموم از طریق پوست کمک می کند. مطالعات نشان می دهند بدن قابلیت آن را دارد که اکثر سموم را از طریق پوست دفع کند، این امر باعث می شود از فشار و فعالیت بیش از حد کبد و کلیه ها جهت حذف سموم کاسته شود.

عرق کردن هنگام ورزش به اندازه و تأثیر سونا جهت حذف سموم نمی باشد زیرا هنگام ورزش فعالیت سیستم اعصاب سمپاتیک مانع حذف سموم می شود. همچنین با ورزش کردن انرژی زیادی صرف می شود و میزان تعرق هنگام ورزش به نسبت سونا بسیار کمتر است. ورزش مزایای خود را برای سلامتی انسان دارد اما تعرق هنگام ورزش به منظور دفع سموم خیلی موثر نمی باشد.

سونا درمانی باعث افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی به اندام های مختلف بدن شده و خاصیت ارتجاعی رگ ها را افزایش می دهد.

افزایش دمای بدن کمک فراوانی در از بین بردن باکتری ها، قارچ ها، انگل ها و ویروس ها می نماید. بسیاری از مردم دارای بدنی با دمای پایین می باشند و نمی توانند به راحتی از شر عفونت های مزمن رهایی یابند، بدن انسان هنگام ورود ویروس ها دچار تب می شود، تب و افزایش دمای بدن یک فرایند دفاعی برای از بین بردن ویروس ها و باکتری هاست، سونا درمانی نیز با افزایش دمای بدن این مکانیزم را برای از بین بردن عوامل عفونی به وجود می آورد.

آرامش اعصاب و حفظ خونسردی گام اول در درمان تمامی بیماری هاست، سونا بدن را قادر می سازد بیشتر استراحت و خود را برای درمان و بازسازی آماده نماید، سونا درمانی کمک شایانی به آرام سازی سیستم اعصاب مرکزی می کند. سایر مزایای سونا درمانی شامل: کاهش درد مفاصل و عضلات، کمک به بهبود بیماری های پوستی، بهبود خواب و غیره می باشد. همچنین سونا درمانی برای کسانی که دارای پوستی چرب، جوش و آکنه می باشند بسیار مفید است.

سونا درمانی در کنار اصلاح تغذیه و استفاده از مکمل های غذایی بخش مهمی از برنامه درمانی ما است.

انواع سونا:

سونای بخار: بنا بر بعضی از تحقیقات، بخار آب که معمولاً از آب لوله کشی می باشد دارای مواد شیمیایی مانند کلر، فلورید، فلزات سنگین بوده که از طریق پوست جذب بدن می شوند، استفاده از این نوع سونا برای دفع مواد مازاد از بدن توصیه نمی شود. گرچه برای مرطوب کردن پوست و افزایش طراوت و شادابی آن به ویژه برای افرادی که دارای پوستی خشک می باشند بسیار مفید است.

سونای خشک: تعرق در این سونا نسبتاً مناسب است، کمک به دفع سموم تجمع یافته زیر پوست، افزایش گردش خون و دمای بدن می نماید و همچنین باعث باز شدن منافذ پوست می گردد، استفاده از این نوع سونا هفته ای یک الی دو بار برای سلامت انسان بسیار مفید است.

سونای اینفرارد: این سونا بیشترین خاصیت درمانی را دارد. اینفرارد بخشی از اشعه های مفید خورشید است، که در زبان انگلیسی با نام Far Infrared Sauna خوانده می شود.

نکات مهم در استفاده از سونا:
دو ساعت قبل از ورود به سونا از مصرف هر گونه مکمل غذایی، سیگار، الکل و مواد محرک مانند قهوه خودداری کنید.

بهتر است قبل از سونا فعالیت ورزشی و بدنی انجام ندهید زیرا باعث تقویت سیستم اعصاب سمپاتیک و کاهش دفع سموم می گردد.

قبل از ورود به سونا یا هنگام سونا آب کافی بنوشید.

بعد از سونا هنگام استحمام از شامپو و صابون کم و ملایم استفاده نمایید چون منافذ پوست باز بوده و مواد شیمیایی براحتی جذب بدن می گردند. می توانید قبل از سونا دوش بگیرید و از صابون و شامپو استفاده کنید و بعد از سونا فقط با آب و لیف خالی استحمام نمایید.

بعد از سونا از رفتن به داخل آب استخر بپرهیزید، در این حالت منافذ پوست باز است و کلر و سایر مواد شیمیایی و حتی عفونی براحتی جذب بدن می شوند.

بررسی های علمی نشان می دهند پریدن در حوضچه آب سرد بعد از سونا هیچ اثر مفیدی برای بدن ندارد.

به طوری کلی توصیه می شود از رفتن به استخر(مخصوصا استخرهای عمومی)خودداری کنید، آب استخرها سرشار از کلر و سایر مواد شیمیایی می باشد که برای بدن بسیار مضر است، در خیلی از نقاط دنیا به آب استخرها سولفات مس جهت از بین بردن باکتری ها اضافه می شود که سبب ازدیاد عنصر مس در بدن انسان می شود. البته در بعضی از استخرهای خصوصی از مشتقات سدیم(نوعی نمک) جهت ضد عفونی آب استفاده می کنند که هیچ ضرری برای بدن ندارد و البته قیمت آن بسیار گران است.

ابتدا با 20 دقیقه ماندن در سونا، برنامه خود را شروع کنید و به مرور زمان در جلسات بعدی مدت آن را به 30 الی 40 دقیقه افزایش دهید. برای شروع هیچگاه بیش از 20 دقیقه در سونا نمانید.

بهترین زمان برای سونا رفتن، شب قبل از خوابیدن یا صبح هنگام بیدار شدن از خواب است. در این 2 زمان، بدن در حالتی آرام قرار دارد و فعالیت سیستم اعصاب سمپاتیک در پایین ترین حد می باشد و فرد عرق بهتری کرده و سموم بیشتری از بدن دفع می شود.

در سونای خشک در حالت خوابیده قرار بگیرید، از صحبت کردن با دیگران خودداری کنید، سکوت یا گوش کردن به موسیقی ملایم جهت آرام سازی فکر و سیستم اعصاب سمپاتیک بسیار مفید است، بعد از سونا 10 الی 15 دقیقه دراز بکشید.

ماساژ بدن و عضلات  قبل از رفتن به سونا فوق العاده آرامبخش و مفید است.

به ندرت ممکن است در برخی از افراد در ابتدای آغاز سونا درمانی هنگامی که بدن شروع به دفع سموم می کند، علائم موقتی مانند خستگی شدید، خارش پوست، سردرد، خاطرات بد، بازگشت برخی از عفونت های قدیمی و غیره نمایان شوند، که به مرور زمان از بین خواهند رفت.

سونا برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود.

اگر دچار تپش قلب، تنگی نفس، سر گیجه، بی قراری شدید حتما از سونا خارج شوید.

چنانچه دچار بیماری قلبی و تنفسی، بیماری ام اس و یا هر بیماری دیگری هستید حتما قبل از استفاده از سونا با پزشک معالجتان مشورت کنید.


نویسنده دکتر دانیال نصیرزاده.

 

سونا درمانی و فواید آن، سونای خشک حوضچه آب سرد در سونا بخار بهترین نوع سونا برای سلامت